Szkoła

Home|Aktualności|Kocham windy

Kocham Windy!

W dniu 21 maja 2024r. odbyła się w Katowicach I edycja Gry miejskiej „Kocham windy”.

Wydarzenie zainicjowane przez Polskie Stowarzyszenie Producentów Dźwigów ma na celu promocję zawodu technik urządzeń dźwigowych oraz branży dźwigowej, która jest odpowiedzialna za bezpieczny transport pionowy zarówno użytkowników jak i pracowników. Gra skierowana była do uczniów klas VII i VIII szkół podstawowych i ich rodziców. Współorganizatorem imprezy w Katowicach było Technikum nr 8, które kształci w tym zawodzie. Patronatem honorowym wydarzenie objęli  Prezes Urzędu Dozoru Technicznego oraz Prezydent Miasta Katowice.

Gra nie mogłaby się odbyć bez współpracy firm dźwigowych i właścicieli obiektów, którzy umożliwili przekazanie wiedzy o rozwiązaniach transportu pionowego w nich zastosowanych.

W Grze wzięły udział 4 drużyny (klasa 8a z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 13 w Katowicach wraz z opiekunami oraz uczniowie klasy 1 i 2 Technikum nr 8 z kierunku technik urządzeń dźwigowych z opiekunami). Gościem honorowym był 10 letni Maksymilian wraz z rodzicami, który jest wielkim pasjonatem urządzeń dźwigowych.

Po oficjalnym powitaniu gości i uczestników, uczniowie klasy 4 pod czujnym okiem opiekuna, pana Artura Marca zaprezentowali środki ochrony, zabezpieczenia i narzędzia wykorzystywana przez monterów urządzeń dźwigowych. Następnie

uczestnicy wyruszyli na trasy Gry, gdzie musieli zlokalizować i odwiedzić cztery obiekty: Akademię Muzyczną (firma OTIS), NOSPR (firma Kone), DL Tower (firma ORONA) oraz Silesia Business Park (firma Schindler). W każdej lokalizacji na uczestników Gry czekali przedstawiciele firm, którzy prezentowali dźwigi wykorzystane w obiekcie, przekazywali informacje o firmie i wprowadzanych na rynek nowinkach technicznych. Wiedza uzyskana w poszczególnych obiektach była sprawdzona w quizie kończącym wydarzenie w Technikum nr 8. Organizatorzy oraz zaproszeni goście byli pod wielkim wrażeniem wiedzy zdobytej przez uczestników w czasie Gry. Na zakończenie wszyscy uczestnicy otrzymali upominki przygotowane przez organizatorów.

Serdecznie dziękujemy wszystkim firmom i instytucjom zaangażowanym w I edycję Gry miejskiej „Kocham windy” i czekamy już na kolejną edycję imprezy.